Jacht op haas alleen bij noodzaak voor populatiebeheer

Jagervereniging 1
CU-Logo-Noord-Holland-RGB-SocialMediaPF.jpg
Door ChristenUnie Noord-Holland op 10 november 2025 om 13:10

Jacht op haas alleen bij noodzaak voor populatiebeheer

Jaarlijks worden er in ongeveer 3 maanden zo’n 12.000 hazen in onze provincie gedood. De jacht op hazen is ingrijpend en roept maatschappelijke weerstand op. Tegelijk is het zorg voor een goede wildstand in onze volle provincie een belangrijke taak, en vereist dat soms ingrijpen. De Provinciale Staten ging in gesprek tijdens de vergadering op 10 november over de jacht op de haas. Lees hieronder de bijdrage van de ChristenUnie.

De ChristenUnie ziet het als onze opdracht om goed te zorgen voor de schepping. We vinden daarom dat de staat en de ontwikkeling van de natuur leidend moeten zijn in onze keuzes over het wildbeheer. Voor ons betekent dit dat de staat van instandhouding, de effecten van de wildstand op het ecosysteem, de schade en overlast bepalend moeten zijn. In het geval van de hazen in Noord-Holland is de staat van instandhouding “zeer ongunstig”, ondanks dat de daling van het aantal hazen gelukkig tot staan lijkt te zijn gebracht. Ook staat de haas inmiddels op de rode lijst onder het kopje “gevoelig”.

Wij denken daarom dat de jacht niet zou moeten worden toegestaan zolang de staat van instandhouding nog niet “gunstig” is. De ChristenUnie heeft daarom de moties van de PvdD die de minister oproepen om de jacht op hazen zo snel mogelijk te sluiten en de jacht op de haas op onze eigen gronden voorlopig niet toe te staan, ondersteund. Wat de ChristenUnie betreft wordt de jacht verder beperkt en altijd gekoppeld aan de noodzaak voor populatiebeheer en schadebestrijding.

Naar aanleiding van dit debat is de ChristenUnie ingegaan op de uitnodiging van de Jagersvereniging Noord-Holland om meer te leren over hoe jagers kijken naar jagen, faunabeheer en welke uitdagingen er liggen voor de provincie. Michel Klein was hier 22 november aanwezig om in gesprek te gaan en de praktijk te zien.